Wtorek, 02 czerwca 2020 Imieniny obchodzą: Piotr, Marianna, Erazm
Szukaj:

Kategoria: Przedsiębiorczość-news

Przedsiębiorco, sprawdź czy nie masz nadpłaty!

 

Ponad 33 tys. płatników z regionu ma nadpłaty na swoich kontach w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. W całym kraju to aż ponad 1,6 mln przedsiębiorców. Ci aktywni mogą pomniejszyć swoje kolejne płatności, nieaktywni mają 5 lat na wystąpienie o zwrot nadpłaconych składek. Potem się przedawnią. Warto zatem sprawdzić, jak wygląda nasze konto po zakończeniu działalności.

Nadpłata składek powstaje, gdy płatnik opłaci je w wyższej wysokości niż powinien. Taką nadpłatę ZUS zalicza w pierwszej kolejności na pokrycie zaległości - jeśli istnieją. Jeżeli nie ma zadłużenia, można otrzymać z ZUS zwrot nadpłaconych środków lub wybrać zaliczenie ich na bieżące i przyszłe składki.

Dziś w naszym województwie na kontach blisko 131 tys. aktywnych płatników znajduje się ponad 201 mln zł nadpłat. Osoby, które zamierzają zakończyć prowadzenie działalności, najlepiej gdy złożą wniosek o zwrot nadpłaty jeszcze przed jej końcem. Co niezwykle istotne, nadpłaty widnieją również na kontach blisko 23 tys. płatników, którzy wyrejestrowali działalność w ciągu ostatnich dwóch lat. Wysokość tych nadpłat to ponad 8 mln złotych. Jeżeli więc przedsiębiorca zakończył już prowadzenie własnego biznesu i nie ma pewności, jakie było jego saldo w ZUS, warto odwiedzić placówkę Zakładu lub sprawdzić profil na Platformie Usług Elektronicznych. Internetowy dostęp przez PUE ZUS pozwala na bieżąco kontrolować płatności na dowolnie wskazany dzień, jak i ostateczną weryfikację salda.

Zakład zwraca nadpłatę składek w ciągu 30 dni od złożenia wniosku. Nie warto z tym czekać, gdyż po 5 latach od dnia wpłaty lub otrzymania zawiadomienia z ZUS nadpłata się przedawnia, w przypadku czynnych przedsiębiorców, można ją zaliczyć na poczet składek bieżących.

Wysokość nadpłat na kontach płatników w poszczególnych oddziałach ZUS w Małopolsce


 

 

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Autor: - Dodano: 2019-03-27 15:23:26