Środa, 15 lipca 2020 Imieniny obchodzą: Henryk, Włodzimierz, Bonawentura
Szukaj:

Kategoria: Programy i granty - aktualności

Pierwsi goście w odremontowanym MOKu

 Fundusze Europejskie dla Małopolski

  

Czerwony dywan prowadził zaproszonych gości do świeżo odremontowanego wnętrza Miejskiego Ośrodka Kultury. W piątkowy wieczór, po niespełna 11 miesiącach prac remontowych, otwarto budynek placówki przy Al. Wolności w Nowym Sączu.

Gości muzyką witał zespół kameralny, a pracownicy Miejskiego Ośrodka kultury ubrani byli w stroje z epoki.

Wstęgę wspólnie z prezydentem Ryszardem Nowakiem  oraz wicemarszałkiem Małopolski Leszkiem Zegzdą przecięła dyrektor MOK Marta Jakubowska.

„To kolejne środki finansowe, które z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego spływają do Nowego Sącza i są dobrze wykorzystane. Piękna, kameralna przestrzeń odnowiona tego jakże zasłużonego dla kultury sądeckiej budynku. Niedługo oddawać będziemy Galerię na Bursztynowym Szlaku, Miasteczko Galicyjskie, dziś oddajemy Miejski Ośrodek Kultury - mówił wicemarszałek Leszek Zegzda. Nowy Sącz pięknieje i ma wszelkie predyspozycje do tego, by stać się stolicą kulturalną tego subregionu. Już nią jest. Wszystko dobrze się kończy. Mamy poczucie dobrze spełnionego obowiązku, poczucie dobrze wykorzystanych środków finansowych. Ogromnie się cieszę. Dwanaście miesięcy to nie jest długi okres czasu. To szybko. To, co zdążyłem zobaczyć jest imponujące. Pamiętam to miejsce przed remontem i widzę jak wygląda dziś. Śmiało wchodzimy w XXI wiek. Gratuluję i tym, którzy z tego obiektu korzystają, i Panu Prezydentowi. Życzę byście Państwo przeżywali na co dzień satysfakcję w tej przestrzeni, w której już niedługo rozpoczyna się Jesienny Festiwal Teatralny."

 

 

Prezydent Ryszard Nowak, przyznał, że jedenaście miesięcy temu miał obawy, czy modernizacja obiektu zakończy się przed kolejna edycją Jesiennego Festiwalu Teatralnego.

"Okazuje się, że przy dobrym wykonawstwie i środkach, jakie pozyskaliśmy, udało się – cieszył się prezydent. Dziś możemy chwalić się pięknym, świetnym  obiektem, który pokazuje swoje zupełnie nowe oblicze, a teraz będzie służyło dzieciom gdyż zaadaptowano wnętrza do tej pory niewykorzystane.  Mam nadzieje, że te nowe przestrzenie będą służyły wszystkim artystom, młodzieży i dzieciom, które garną się do Miejskiego Ośrodka Kultury.

Dziękuję Zarządowi Sejmiku Małopolskiego, który w sposób szczególny spojrzał na potrzeby ośrodki i otrzymał dofinansowanie, to swoista perełka, kameralna i pełna ciepła. Życzę, by ten obiekt służył jak najlepiej, aby sądeczanie spotykali się na świetnych artystycznych spotkaniach.”

Swojego zadowolenia, nie kryła dyrektor MOK Marta Jakubowska.

Bardzo się cieszę, że będziemy mogli pracować w tak wspaniałym budynku, dziękuję wszystkim, który nam pomogli przy tej naprawdę ciężkiej pracy.  To nasi sponsorzy, ale też wiele przyjaciół, którzy cały czas byli z nami. Przede wszystkim jednak  dziękuję swoim pracownikom, którzy przez dziewięć miesięcy znosili trud remontu, choć ani na chwilę nie zaprzestali swojej codziennej pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłym.”

Następnie był czas na podziękowania dla wszystkich osób, które angażowały się i pomagały w pracach remontowych.  MOK przygotował piękne statuetki, na których wygrawerowano sparafrazowane słowa z poematu o Wicie Stwoszu autorstwa Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego Ars coronat opus (z org. „finis coronat opus” – „koniec wieńczy dzieło”), które oznaczają Sztuka wieńczy dzieło.

Statuetki wręczała dyrektor placówki Marta Jakubowska, a otrzymali je:

Leszek Zegzda wicemarszałek województwa, Ryszard Nowak prezydent Nowego Sącza, Janusz Lupa szef firmy „Budeko”, Rada Miasta Nowego Sącza, Jerzy Gwiżdż zastępca prezydenta Nowego Sącza, Jadwiga Kusiak Skarbnik  Nowego Sącza, Marek Oleniacz Sekretarz Nowego Sącza, Józef Kantor dyrektor Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta, Dariusz Kmak, dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta, Dorota Goławska dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta, Andrzej Zwoliński i  Wiesław Potok z Zespołu Nadzoru Inwestorskiego UM, Dariusz Kmak  z firmy „Elter”, Andrzej Pulit i Roman Migasiewicz z firmy „Ekowent”, Bogdan Wojciechowski z firmy „Elter”, a także Aleksandra Skowronek, Wojciech Piętka, Marek Hoszowski, z firmy „Music Info”.

Uroczyste otwarcie MOK uświetniła swoim koncertem Urszula z zespołem. Nie zabrakło znanych i lubianych przebojów artystki m.in. „Dmuchawce, latawce”, „Malinowy król” czy „Konik na biegunach”.

 

 


***

Całkowity koszt projektu pn. "Przebudowa, modernizacja i rozwój infrastruktury Miejskiego Ośrodka Kultury - Samorządowej Instytucji Kultury" opiewa na kwotę 5.179.064,17 zł, z której dofinansowanie stanowi 75 % kosztów kwalifikowanych i wynosi 3.775.745,31 zł, która to pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Działania 3 Schemat A Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007- 2013.

I etap modernizacji (zrealizowany w latach 2005 - 2006) obejmował remont głównej sali teatralnej wraz z klimatyzacją tej sali oraz remont dachu na całym obiekcie, był całkowicie finansowany ze środków Budżetu Miasta i nie jest ujęty w kwocie wskazanej powyżej. 

 

www.fundusze.malopolska.pl

 

"Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach
Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013".

Autor: - Dodano: 2010-10-11 10:24:38