Kolonizacja innych planet – fantastyka czy kwestia kilku lat?

 

Od ładnych paru lat wizja podboju kosmosu wydaje się być coraz więcej wyrazista oraz realna. Plany inwestorów i architektów są jeszcze bardziej dumne, natomiast postęp technologiczny w tej dziedzinie przyspiesza z dnia na dobę.

Aktualnie nie jedynie rządy wielkich państw, a jeszcze korporacje pragną skolonizować kosmos. W życie wchodzi jeszcze więcej pomysłów powiązanych z konstrukcją nowych stacji kosmicznych również stacji na Marsie. Jak wygląda teraz sytuacja dotycząca kolonizacji tejże nadal do niedawna odległej planety?

Dość niedawno pokazało się, iż instytucje naukowe NASA, ESA, JAXA oraz CSA znowu zamierzają połączyć moce w celu budowy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Inwestycja ma być zakończona do 2024 roku. To duża konstrukcja, jaka będzie portem kosmicznym na orbicie Księżyca. Pokazuje to, że głowy różnych państw mogą połączyć siły, aby przyspieszyć kolonizację kosmosu. Z kolejnej strony, coraz więcej prywatnych korporacji oraz miliarderów ma cel, żeby skolonizować Marsa. Według doniesień, pewien z olbrzymich koncernów zbrojeniowych chce zorganizować własną misję na ową Czerwoną Planetę.

Pomysły są niesłychanie ambitne. Zakładają, iż jeszcze przed 2028 rokiem, na Marsie ma stanąć załogowa stacja kosmiczna. Ów kamień milowy podczas kolonizacji, ma również pełnić funkcję przenośnego laboratorium. Takie wyjście skutecznie ułatwi także przyspieszy proces gromadzenia wiadomości na temat planety. Specjaliści potrafili by przeprowadzać doświadczenia na stanowisku jakie bardzo przyczyniłyby się do eksploracji także powstania kolejnych, niezbędnych technologii.

Koncern tymczasem nie jest osamotniony w prywatnych ambitnych planach. Współpraca z NASA nadaje sprawie rozmachu. Pierwsi mieszkańcy stacji na Marsie planują się pojawić do 2030 roku. Cała misja ma podpierać się o już sprawdzone także działające rozwiązania. NASA ma dostarczyć teraz przystępne także przydatne technologie. Wśród nich z najdzie się między innymi rakieta SLS. Nie zabraknie również kapsuły Orion.

Koncern Lockheed Martin, już przedstawił statek Exoliner. Jest to statek kosmiczny wielokrotnego użytku. Jego pierwotnym zastosowaniem miało być przewożenie zaopatrzenia na ISS. Jak dotąd nie otrzymał jednak pozwolenia na taką misję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *